Czego nie robić z zegarkiem automatycznym – jak się z nimi obchodzić

Zegarki automatyczne to najbardziej cenione spośród tradycyjnie wykonanych modeli mechanicznych. Dzięki wykorzystaniu skomplikowanego mechanizmu, pozwalającego na automatyczne „nakręcanie się” podczas użytkowania, stanowią one swoisty pomost pomiędzy kunsztem zegarków mechanicznych, a bezobsługowością, z której słyną modele kwarcowe. Z racji na dość zaawansowany mechanizm zegarka automatycznego, wymagają one jednak odpowiedniego traktowania. Jak o nie dbać i jak je używać?

Zasadniczo zegarek automatyczny jest rozwinięciem zegarków mechanicznych, a więc tych wyposażonych w sprężynę, której regularne nakręcanie było niezbędne do pracy. Z czasem zaczęto wyposażać je w tzw. rotor, inaczej zwany wahnikiem, czyli niewielki metalowy trójkąt, który obraca się wewnątrz podczas ruchów dłonią. Wykonując obroty powoduje naciąganie się sprężyny – zupełnie, jak podczas nakręcania ręcznego. Dzięki temu udało się stworzyć zegarek, który przy regularnym noszeniu, może nie wymagać jakiegokolwiek nakręcania (to również zależy od modelu i technologii w jakiej jest wykonany). Czas, jak długo chodzi zegarek automatyczny, bez konieczności nakręcania to zazwyczaj przedział 24 – 48 godzin, co wystarcza do komfortowego codziennego użytkowania, bez obaw o jego zatrzymanie.

Jak używać i czego nie robić z zegarkiem automatycznym?

Jeden z najczęściej powielanych mitów dotyczących automatów brzmi „zegarków automatycznych się nie nakręca”. Nie jest to jednak prawdą. Jeśli mechanizm na to pozwala, dla zegarka automatycznego nakręcanie jest czynnością zupełnie neutralną, a z pewnością mu nie szkodzi. W dodatku nie da się takiego zegarka „przekręcić”, podobnie jak wbudowany w niego wahnik nie może tego zrobić.

Jedną z popularniejszych funkcji w zegarkach mechanicznych, jest mechanizm datownika. Jednak podobnie jak w prostszych modelach, również w automatach nie powinno się ustawiać daty w godzinach, w których zaczyna się jej przestawianie przez mechanizm – prawie zawsze jest to od 22 do 2 rano. Manipulowanie datą w tym czasie może doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu.

Zegarki automatyczne to bardzo skomplikowane urządzenia, wykonane z dużą precyzją, w związku z tym nie są szczególnie odporne na trudne warunki użytkowe. Upadki z wysokości, wykonywanie prac remontowych, wykorzystywanie elektronarzędzi, czy ćwiczenia na siłowni – to sytuacje, w których niezwykle łatwo o uszkodzenie delikatnego mechanizmu.

Jednym z najpopularniejszych zaniedbań, które niestety odbija się na żywotności samego mechanizmu, jest brak serwisowania. Prawidłowo zabezpieczane zegarki są w stanie przetrwać dziesiątki lat, ale by to było możliwe, powinny co 4-5 lat przechodzić gruntowny serwis. Zegarek zostanie wówczas wyczyszczony i przesmarowany, co pozwoli mu na sprawniejszą pracę. Zegarki automatyczne, podobnie jak mechaniczne, nie powinny również się zatrzymywać – długie przestoje negatywnie wpływają na stan mechanizmu i mogą przyspieszyć konieczność wizyty u zegarmistrza.

Wszelkie prawa zastrzeżone loft-fashion.pl © 2019